Archives

Winter Paralympics 2018

In this month’s Paralympic Games, Team GB will be trying to improve on the Sochi Games which were Great Britain’s most successful Paralympics to date.
https://www.paralympic.org/pyeongchang-2018/countries/great-britain

Here are the Team GB activities to look out for on each day of the Games, brought to you by BBC Sport (all times GMT):

Saturday 10th March

00:30-03:30: Para-alpine skiing – men’s and women’s downhill [Millie Knight & Brett Wild, Menna Fitzpatrick & Jen Kehoe, James Whitley, Chris Lloyd]

01:00-02:35: Biathlon – men’s 7.5km sitting [Scott Meenagh]

05:35-08:00: Wheelchair curling [GB v Norway]

Sunday 11th March

00:30-04:00: Para alpine skiing – men’s and women’s Super-G [Millie Knight & Brett Wild, Menna Fitzpatrick & Jen Kehoe, Kelly Gallagher & Gary Smith, James Whitley, Chris Lloyd]

00:35-03:00: Wheelchair curling [GB v Switzerland]

01:00-02:35: Cross-country skiing – men’s 15km sitting [Scott Meenagh]

10:35-13:00: Wheelchair curling [GB v Finland]

Monday 12th March

03:00-06:00: Para-snowboard – snowboard cross [Owen Pick, Ben Moore, James Barnes-Miller]

05:35-08:00: Wheelchair curling [GB v Sweden]

10:35-13:00: Wheelchair curling [GB v Canada]

Tuesday 13th March

01:00-03:35: Biathlon – men’s 12.5km seated [Scott Meenagh]

01:30-04:00 & 05:00-07:30: Para-alpine skiing – men’s and women’s super combined [Millie Knight & Brett Wild, Menna Fitzpatrick & Jen Kehoe, Kelly Gallagher & Gary Smith, James Whitley, Chris Lloyd]

05:35-08:00: Wheelchair curling [GB v Slovakia]

10:35-13:00: Wheelchair curling [GB v NPA]

Wednesday 14th March

00:30-03:30: Para-alpine skiing – men’s slalom [James Whitley, Chris Lloyd]

00:35-03:00: Wheelchair curling [GB v Germany]

01:00-02:40 & 03:30-06:30: Cross-country skiing – sprint classic [Scott Meenagh]

05:35-08:00: Wheelchair curling [GB v USA]

Thursday 15th March

00:30-02:00 & 05:00-06:30: Para-alpine skiing – women’s slalom [Millie Knight & Brett Wild, Menna Fitzpatrick & Jen Kehoe, Kelly Gallagher & Gary Smith]

00:35-03:00: Wheelchair curling [GB v South Korea]

10:35-13:00: Wheelchair curling [GB v China]

Friday 16th March

00:35-03:30: Wheelchair curling tie-breakers (if needed)

01:00-03:05: Biathlon – men’s 15km seated [Scott Meenagh]

03:00-06:00: Para-snowboard – banked slalom [Owen Pick, Ben Moore, James Barnes-Miller]

06:35-09:00: Wheelchair curling semi-finals

Saturday 17th March

00:30-03:30 & 05:00-06:30: Para-alpine skiing – men’s giant slalom [James Whitley, Chris Lloyd]

00:35-03:00: Wheelchair curling bronze medal game

03:30-05:45: Cross-country skiing – men’s 7.5km classic seated [Scott Meenagh]

05:35-08:25: Wheelchair curling gold medal match

Sunday 18th March

00:30-02:00 & 03:30-04:30: Para-alpine skiing – women’s giant slalom [Millie Knight & Brett Wild, Menna Fitzpatrick & Jen Kehoe, Kelly Gallagher & Gary Smith]

11:00-12:20: Closing ceremony

Josh - Snozone Milton Keynes Head of Disability Snowsports
Josh – Snozone Milton Keynes Head of Disability Snowsports

To find out more about Snozone Disability Snowsports, click here to visit our webpage.